Кіноа
Кіноа не зовсім звичне явище на нашому столі. Це не дивно, адже походити вона з високогірних місць в Андах і першими, хто відкрив її не аби які властивості, були тутешні індіанці.
Зовні кіноа нічим не відрізняється від звичайного зерна, за що її і відносять до зернові, хоча насправді кіноа – це насіння рослини, яка належить до роду шпинатів. Щоб не відволікати покупця зайвою інформацією кіноа продається в упаковці, схожій на гречку або рис у спеціалізованих відділах для зернових.
Кіноа не має власного яскравого смаку, який би відрізняв її кардинально за цією ознакою. Навіть вважається, що саме цей нейтральний смак й ставши однією із запорук того, що продукт використовується у приготуванні самих най різноманітніших страв: солодкіх і несолодкіх, холодних і гарячих, холодних закусок і салатів, навіть замість м яса його використовують у стравах для не зовсім твердих духом вегетаріанців.
У крупі велика кількість протеїну і багато ще не менш цілющих і корисних речовин. Практично не має жирів, проте дуже багато харчових волокон, які незамінні для тих, хто бажає схуднути без зайвих проблем і нудотного голодування.
Альо сама яскрава рису кіноа – це повна відсутність глютену, якій вважається, останнім годиною, основним «паразитом» для деяких найважливіших процесів в діяльності людського організму.
Вирощується крупа як звичайна рослинна культура.
Сягає заввишки півтора метра і плоди звисають зі стебла, наче гроно винограду. Якщо сильно не придивлятись, кіноа можливо сплутати з пшоном, але за смаком вона нагадує рис. Є біла (бежева), червона і чорна різновиди.
Щоб купити кіноа, натисніть на ссилку на фото вище.